Pamiętnik…

Poniżej kilka funkcji często używanych przeze mnie w pracach, bądź takich które muszę znaleźć bo ktoś niepotrzebnie je dodał.

Funkcja wyświetlająca zawartość strony o id 16 (strona kontaktu). Tutaj zadziała jeśli strona nie jest stroną kontaktu – żeby nie dublować treści na niej ;).  Funkcja sprawdza się, jeśli chcemy np. edytować info odnośnie danych kontaktowych i wyświetlać te dane dynamicznie na innych stornach w stopce. Klaska gatunku, klient zmienił dane kontaktowe na stronie kontaktu ale one są jeszcze w stopce wrzucone przez widget. Dwa razy trzeba zmieniać to samo. Dla kogoś kto robi strony to pikuś ale dla klienta czasem coś nie do przejścia.
Opisany przykład zawierający shortcode w treści strony kontaktu. Przykład zastosowania na stornie zakr.pl

Copy to Clipboard

Teraz funkcja wyłączająca informacje o aktualizacjach. Nie polecam tego używać, bo nie będzie możliwości aktualizacji z panelu WordPressa. Może są zwolennicy używania tej funkcji, którzy oddają stronę z uprawnieniami admina klientowi i nie chcą żeby on przez aktualizację z WP wysypał stronę. Jak życie pokazuje często takie strony są zaniedbywane na lata.. O ile jest ok to jest ok 😀 ale może nie być.. W takiej sytuacji mamy płacz, bo info o aktualizacji nie było, więc klient nawet nie wiedział żeby poprosić kogoś o zrobienie aktualizacji, a np. wtyczka była dziurawa i teraz szaleje wirus na stronie.. A jakby nie daj Boże były dane użytkowników na stronie to w dobie RODO konsekwencje mogą być opłakane. Zobacz np : Kara dla Morele.

Copy to Clipboard

Zabezpieczenia

WordPress wykorzystuje zabezpieczenia kont poprzez hashowanie haseł. Do tego celu używa Portable PHP password hashing framework i dodatkowo funkcji „solenia” hashów. Istotną kwestią podczas analizy pod kątem RODO jest sprawdzenie kodu wtyczek lub motywów, za pośrednictwem których zakładane są konta na WP, czy wykorzystują funkcje WP, czy używają własnych. Ciekawa dyskusja poprzedzająca wprowadzenie tej funkcji znajduje się tutaj.

Aby zobaczyć jak hasła mogą być łamane polecam zobaczyć ten artykuł. Nie brana jest tutaj pod uwagę metoda wykorzystana przez WordPressa ale warto wiedzieć 😉 .

Social media

Żeby sprawdzić jak wyświetlana będzie strona na FB można użyć debugera fb. Zdjęcie to często obraz wyróżniający wpisu (w zależności od konfiguracji motywu etc.). Można użyć równiesz opcji z wtyczki YOAST SEO. i ustawić tam jeszcze kilka opcji poprawiających widoczność strony dla robotów.

SSL w .htaccess

Copy to Clipboard

lub, jeśli z powyższym są problemy

Copy to Clipboard

Ciekawy template strony wykorzystujący ACF

Copy to Clipboard